Sivas İş Dünyası Dergisi Röportaj

Sorularımıza geçmeden önce bizlere kendinizden ve firmanızdan bahseder misiniz?

Firmamız 1971 yılında kurulmuş olup 20 yıldır faaliyetlerimize ara vermeden devam ediyoruz. Yerimiz İstanbul Avcılar ilçesinde olup 3.000 m2 alanda 250 çalışanımız ile günlük 10.000 adet iş üretmekteyiz. Penye çocuk, bay – bayan dış giyim imalatı yapmaktayız. Ilo standartlarına uygun çalışmaktayız. Dünyanın pek çok ülkesine ihracat yapan Özmen Tekstil, seçkin müşterilerine hitap eden marka zincirlerine iş yapmanın mutluluğunu yaşıyor.

Bugun Nike Zara H&M Onley Marrcaplo Adidas gibi dünyanın bek çok markalarına kaliteli konfeksiyon fason dikim ve ütü paket işçiliği yapan firma, çıtayı her geçen gün yükseltiyor.

Tekstil sektörünün genel durumunu bizler için özetler misiniz?

tekstil sektörü geçtiğimiz yıllara oranla zor günler geçiriyor. Çin başta Türkiye olmak üzere Avrupa’daki tekstil sektörünün zora sokuyor. Fakat buna rağmen sektörün önü açık. Kaliteden taviz vermeyen firmalar bellidir ve o firmalar ucuz Çin mallarını zaten tercih etmezler. Bizler her zaman kaliteli işçilik ile faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Kalite yoksa, işçilik yoksa piyasada var olamazsınız.

Sivas’ta herhangi bir yatırımınız var mı? Farklı sektörlerde Sivas’ta yatırım yapmayı düşünüyor musunuz?

Sivas’ta ve Sivas’ın ilçelerinde ileriki zamanda tekstil firmaları kurup üretim yapmak istiyoruz. Çalışmalarımız devam etmektedir.

Sivas’ın gelişmişlik düzeyi hakkındaki düşünceleriniz neler? Sizce Sivas’ın gelişmesi adına neler yapılabilir?

İstanbul’da çok sayıda Sivaslı iş adamı var her biri Sivas ve ilçelerine sektörleri ile ilgili yaptırımlar yapar ise Sivas bu anlamda çok gelişir. Şu anda Sivas’ın gelişimi diğer yıllara oranla daha iyi durumdadır. Fakat işadamlarının bu konuda daha hassas davranması gerekiyor diye düşünüyorum.

Sivas dernekleriyle bir ilişkiniz var mı? Bu konuda bizlere neler söyleyebilirsiniz?

Sivas Girişimci İş Adamları Derneği’nde Yönetim Kurulu Üyesiyim. Yönetim Kurulu olarak Sivas’la ilgili gelişimi ve sosyal sorumluluk programları ile ilgili çalışmalar yapmaktayız. Yararlı ve Sivasımızı geliştirmek üzere projelerimizi düzenli bir şekilde Sivasımıza uygulamaya başlayacağız ve bu projelerin devamını sağlayacağız. Her Sivaslının da topraklarını unutmayıp düşüncelerinin bu şekilde olmasını temenni ediyorum.

2015 yılı firmanız açısından nasıl geçti? 2016 yılından neler bekliyorsunuz?

2015 yılı firmamız tarafından kaliteli ve İlo standartları uygulamaya devam ettik ve her yıl daha da geliştirmeye devam edeceğiz. Ama tekstil için 2016 zorlu geçeceği gözükmekte… Firmamızın düzenli devam etmesi için Ar – Ge çalışmalarımız devam ediyor.

Kısa ve uzun vade de hayata geçirmeyi düşündüğünüz projeleriniz neler? 

Sivas İmranlı ilçesinde önümüzdeki sene içinde üretim yapmak istiyoruz ve çalışmalarımızı bu yönde sürdürüyoruz. Tüm Sivaslı iş adamları arkadaşlarımdan istediğim şudur: İstanbul’da büyük gücümüz var ve bu gücümüzü birleştirip Sivas için daha iyi birlik beraberlik sağlayarak çalışmalar yapabiliriz.

Son olarak dergimiz aracılığıyla iletmek istediğiniz bir mesajınız var mı? 

Sivas İş Dünyası Dergisine Sivas’ı tanıttığı ve iş adamlarına böyle bir olanak sağladığı için teşekkürlerimizi sunarız